Shpallet e pafajshme nëna për një mori akuzash

Shpallet e pafajshme nëna për një mori akuzash

Nëna që varrosi foshnjën e saj në oborrin e shtëpisë pas lindjes në fshehtësi u shpall e pafajshme për vrasje dhe rrezikim të fëmijëve.

Skylar Richardson, 20 vjeç, do të dënohej me burg të përjetshëm nëse shpallej fajtore për të gjitha akuzat.

Ato përfshinin: vrasje të rëndë, abuzim të rëndë të kufomës dhe rrezikim të fëmijëve. Ajo gjithashtu është akuzuar për shkelje të provave por gjykatësi e hoqi atë akuzë gjatë gjykimit.

Por pasi diskutoi për rreth tre orë të enjten, një juri e gjeti atë jo fajtor për akuzat më të rënda.
Ajo ështe dënuar për vetëm abuzim të rëndë të një kufome dhe tani përballet me një maksimum prej një viti pas hekurave.

Skylari qau ndërsa aktgjykimi u lexua në gjykatë dhe u tha prindërve të saj ndërsa ajo u largua me pranga pas ‘Ju dua’.

Nëna e saj Kim pëshpëriti: “Ne të duam fëmijë … do të jetë mirë”.

Ajo do të kalojë të paktën një natë në burg para se të dënohet të Premten në mëngjes. Dënimi minimal i rekomanduar për një çështje abuzimi të rëndë në Ohajo, ku u zhvillua gjyqi, është gjashtë muaj burgim.

Por avokatët e saj thanë pas vendimit të së enjtes se ata nuk e prisnin që ajo të dënohej me burg.

“Ajo ka bërë kohë të mjaftueshme në këtë qytet të vogël,” thanë ata.

Në maj të vitit 2017, Skylar lindi në mes të natës një vajzë që ajo e quajti Annabelle.

Ajo nuk i tha askujt që ishte shtatzënë dhe familja e saj thotë se ata nuk mund të tregonin sepse pesha e saj luhatet aq sa ishte.

Skylar tha që ajo lindi në tualet në banjën e sipërme të shtëpisë së familjes së saj në Carlisle, Ohio.

Ajo e varrosi foshnjën më pas në oborrin e shtëpisë dhe u kap dy muaj më vonë, kur rrëfeu me lot në sy te një gjinekolog për atë që kishte bërë.

Prokurorët besojnë se foshnja ka lindur e gjallë dhe se Skylar e vrau atë sepse ajo nuk dëshironte që ajo të ndërhynte në ‘jetën e saj të përsosur’.

Ata gjithashtu pohuan se ajo i vuri zjarrin asaj, fillimisht duke u bazuar në pretendimet për gjetjen nga një patolog, i cili tha se eshtrat – pasi të ishin gërmuar – dukeshin të djegura.

Patologu më vonë e ripërtëriti pretendimin e saj, por para se ta bënte, detektivët intervistuan Skylar për herë të dytë.

Gjatë asaj interviste ajo rrëfeu se ‘duke u përpjekur ta krijoj atë pak’ pasi u tha atyre vazhdimisht se ata ‘e dinin që ajo bëri diçka me zjarr’.

Avokatët e Skylar argumentuan se rrëfimi ishte i detyruar.

Ajo kishte mohuar djegien e foshnjës ose dëmtimin e saj disa herë në atë intervistë dhe gjatë intervistës së saj të parë, dy-orëshe.

Të enjten, të dy prokurorët dhe avokatët mbrojtës paraqitën argumentet e tyre përfundimtare.

Prokurorët thanë se ishte ‘e përshtatshme’ për të që të lindte një fëmijë i vdekur dhe u kërkoi jurisë që të mos e besonte atë.

Ata gjithashtu iu referuan një mesazhi me shkrim që Skylar e dërgoi nënën e saj në orët pasi ajo lindi fëmijën, ku ajo tha se ishte e lumtur që e kishte bakrun e sheshtë ’.

Nëna e saj, Kim, ishte e fiksuar pas peshës së së bijës dhe at oshpesh e diskutonin atë, përcjell rtv21.tv.

Juria diskutoi për tre orë dhe pastaj i ktheu gjykatës dy pyetje.

Ata pyetën: ‘A mund të kemi një përcaktim të thjeshtuar të abuzimit të kufomës’ dhe ‘A është kundër Ligjit që të varrosni një trup në oborrin tuaj pa dije’.

Gjykatësi iu referua atyre udhëzimeve të mëparshme.

Të Mërkurën, ndërsa mbrojtja pushoi çështjen e saj, ata thirrën një psikolog që e kishte trajtuar Skylarin kur ishte më e re për të dëshmuar.

Ai tha se ajo ishte abuzuar seksualisht nga një djalë 12-vjeçar një ‘djalë’ të cilit i besonte dhe se i kishte dhënë asaj një çrregullim personaliteti.

Skylar ndau me mua, kur ishte 12 vjeç, ajo kishte pasiguri për pamjen e saj, nëse do të pëlqehej, nëse do të pranohej, sjellje tipike … kështu që një djalë filloi të tregojë vëmendjen e saj, një djalë që

Skylar kërkoi të , të cilin Skylar e admiroi.

‘Ajo filloi të përgjigjet dhe pastaj ai filloi ta abuzojë. Ai filloi ta abuzonte seksualisht, ‘tha Dr. Stuart Bassman.

Ai vazhdoi duke thënë se si rezultat i incidentit dhe ‘çrregullimit’ pasues, ajo nuk ishte ‘në gjendje të mbronte veten’.

Prokurorët kundërshtuan dëshminë, duke pretenduar se ishte e parëndësishme.

Dëshmitarë të tjerë të thirrur në stendë ishin mësues të shkollës së mesme në shkollën e saj që thoshin se ajo shpesh rrinte me fëmijë autikë gjatë drekës, në mënyrë që të mos ti duhej të hante vetëm, dhe shokët e saj të klasës, të cilët thanë se ajo ishte aq e butë në shkollë, sa duhej ta mbronin nga bulistët.

“Asnjëherë nuk kam parë që Skylari të ishte i një qenie tjetër njerëzore, ajo kurrë nuk do të dëmtonte një qenie tjetër njerëzore, veçanërisht fëmijën e saj,” tha një vajzë adoleshente.
I riu e konceptoi Annabelle në Gusht 2016 pas një fluturimi të shkurtër me një adoleshent tjetër, Trey Johnson.

Ajo thotë se e dinte që ishte shtatzënë deri në prill të vitit 2017, shumë kohë pasi ishte shkëputur me Johnson, gjatë një vizite te një gjinekolog për të marrë pilula për kontrollin e lindjes.

Mjekët i thanë asaj që kishte rreth 10 javë për ta lindur fëmijën, por 11 ditë më vonë, ajo ka lindur rreth orës 3 të mëngjesit në shtëpinë e familjes së saj.

Skylar nuk i tha askujt në 11 ditët midis dy incidenteve se ishte shtatzënë. Ajo e bindi nënën e saj, e cila mori një email që i referohej asaj që ishte shtatzënë, se ishte një gabim dhe filloi të merrte pilula për kontrollin e lindjes.

Ajo tha më vonë se nuk e dinte se çfarë do të bënte kur fëmija të lindte dhe se ‘nuk mendoi për këtë’.

Pasi lindi foshnjën, Skylar i hodhi asaj një varr të cekët në oborrin e familjes së saj dhe e varrosi, duke shënuar vendin me lule./21Media