Shkatërrohet "Vajza me tullumbace"

Shkatërrohet “Vajza me tullumbace”

Një prej veprave më të njohura të Banksy, “Girl With Balloon” apo përkthyer në shqip “Vajza me tullumbace”, është copëtuar në kornizën e saj, pas një oferte fituese prej më shumë se 1 milion dollarësh në në ankand.

Piktura është “vetë-shkatërruar” vetëm pak momente pas shitjes, transmeton rtv21.tv.

Vajza me tullumbace të kuqe ishte një nga atraksionet e yjeve në mbrëmjen e artit bashkëkohor në Londër.

Duke treguar një vajzë duke arritur drejt një tullumbace të kuqe të ndezur në zemër, bojëra me llak dhe akrilik në kanavacë është një nga imazhet më të njohura të Banksit.

Shtëpia e ankandeve tha se piktura ishte nënshkruar dhe dedikuar dhe se shitësi e kishte fituar atë nga artisti në vitin 2006.

Por sapo çekiçi goditi, piktura u copëtua, mendohej të ishte një mekanizëm i aktivizuar në distancë brenda kornizës.

Puna e çmuar më pas doli në pjesën e poshtme në formë të shiritave./21Media