"Ne kemi akoma çdo shans për të arritur  një proces të rregullt"

“Ne kemi akoma çdo shans për të arritur  një proces të rregullt”

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të mërkurën se Britania akoma mund të largohej nga Bashkimi Evropian me një marrëveshje, por nëse se nuk do të ndodhte kështu, Berlini ishte përgatitur për një Brexit të çrregullt.

Qëllimi i deklaruar i kryeministrit britanik Boris Johnson është të bindë BE për t’i dhënë atij një marrëveshje të re në një samit në 17-18 tetor. Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar ka miratuar një ligj që e detyron atë t’i kërkojë Brukselit të vonojë largimin e planifikuar në 31 tetor deri në vitin 2020, përveç nëse ai mund të bëjë një marrëveshje, por Johnson ka thënë se ai nuk do të kërkojë zgjatje, përcjell rtv21.tv.

“Ne kemi akoma çdo shans për të arritur  një proces të rregullt (Brexit) dhe qeveria gjermane do të bëjë gjithçka që mundet për ta bërë atë të mundshëm – deri në ditën e fundit. Por unë gjithashtu them se ne jemi të përgatitur për një Brexit të çrregullt”, tha Merkel në parlament.

“Por mbetet fakti se pas tërheqjes së Britanisë, ne kemi një konkurrencë ekonomike në derën tonë, edhe nëse duam të mbajmë bashkëpunim të ngushtë ekonomik, të jashtëm dhe të sigurisë dhe marrëdhënie miqësore,” shtoi Merkel.

Duke i bërë jehonë komenteve të saj, Ministri i Jashtëm Heiko Maas tha në parlament: “Ne nuk na pëlqen (Brexit), por nuk kemi frikë, sepse kemi kohë që jemi përgatitur për të, duke përfshirë rastin e një Brexit të çrregullt.”

Dhoma e Tregtisë Britanike në Gjermani (BCCG), e cila mbështet lidhjet e biznesit midis dy vendeve, tha që edhe pse Brexit po shkaktonte pasiguri do të ishte më mirë ta vononit./21Media