Disa mënyra efektive për të larguar insektet e bezdisshme

Loading...

Disa mënyra efektive për të larguar insektet e bezdisshme

Ka mbi 2.000 lloje të pleshtave në botë dhe ata janë problem i madh për shumicën e kafshëve shtëpiake dhe pronarëve të tyre. Infektimi i shpendëve mund të dalë jashtë kontrollit shumë shpejt për shkak të faktit se ata mund të prodhojnë deri në 50 vezë në ditë. Ata janë parazitët më të zakonshëm që ushqehen dhe te njerëzit dhe mund të transmetojë dhe përhapë infeksione bakteriale.

Natyra na ka dhënë shumë mënyra për të hequr qafe pleshtat dhe do t’i ndajmë ato me ju. Më poshtë ju sjellim pesë mjete të natyrshme që mund t’ju ndihmojnë të hiqni qafe këtë infektim torturues, përcjell rtv21.tv

Përdorni krehërat e pleshtës

Një krehër pleshti është një nga mënyrat më efektive për të hequr qafe pleshtat. Ndryshe nga çdo krehër tjetër, dhëmbët e një krehër pleshti janë të vendosura gjerësisht duke e lejuar atë të hyjë në kurthë fizikisht dhe të largojë pleshtat, vezët e pleshtit dhe pëlhura të pleshtat nga gëzofi i kafshës suaj. Pasi leshi i kafshës suaj është tërësisht i thatë, kreh me shumë herë dhe mbuloni të gjithë zonën e lëkurës për të siguruar që ju keni shpëtuar nga infektimi.

Llak Citrus

Citrus konsiderohet të jetë një nga mënyrat më efektive natyrore për të hequr qafe pleshtat. Shumë spërkatje natyrale të pleshteve përmbajnë një ekstrakt agrume të quajtur D-limonene, i cili është përgjegjës për heqjen e pleshtave. Marrja e llakit të pjekur me limon në shtëpi është shumë i lehtë dhe me të ju mund t’i mbani ato insekte larg shtëpisë, familjes dhe kafshëve shtëpiake, përcjell rtv21.tv

Sasi e vogël e kripës

Kripa vepron si agjent dehidrimi dhe thanë pleshtat, duke ndryshuar ekuilibrin e pH të lëngjeve që mbart ushqimin dhe oksigjenin në trupat e tyre. Përveç kësaj, ajo mund të vras vezët e pleshtave që e bëjnë këtë një përsëritje ideale dhe të natyrshme. Kripa është një mënyrë relativisht e lehtë dhe e përballueshme për të hequr qafe pleshtat.

Mbani një tas me ujë me sapun përreth

Kur është fjala për trajtimin e pleshtave dhe infestimeve të vazhdueshme është e rëndësishme të konsiderohen metoda të shumta për t’i shfarosur ato. Më parë përmendëm produktet fizike dhe shuarësit që mund t’i përdorni. Megjithatë, është e rëndësishme të vendosni kurthe. Duke përdorur ujë, sapun dhe dritë, mund të krijoni një grackë jashtëzakonisht efektive të pleshtave.

Sapuni përmban surfaktantë që ulin tensionin sipërfaqësor të ujit që do të rezultojë në fundosje dhe mbytje – madje edhe kur vetëm disa pika sapuni shtohen në ujë. Pleshtat tërheqin dritën dhe e gjejnë shkëlqimin e saj të ndezur, të papërmbajtshëm, kështu që duke përdorur një kuti me ”byrek” alumini vendosni kurthin, që do të bëjë mrekulli, përcjell rtv21.tv

Vazhdoni rregullimin

Është e rëndësishme të përsërisni regjimin tuaj të pastrimit sa më shpesh që të jetë e mundur kur ndodh një infektim me qëllim që të parandalohet shumëzimi i pleshtave. Me plesht femra që prodhon 50 vezë në ditë, infektimi mund të përhapet kudo në vetëm 1 javë./21Media