Kush nuk ka probleme stomaku një herë në jetë?

Loading...

Kush nuk ka probleme stomaku një herë në jetë?

Ka dhjetëra arsye pse mund të keni dhimbje të barkut, si: gastrit, refluksin e acidit, intolerancën e laktozës, stresin, etj.

Shumica e tyre nuk janë serioze dhe nuk kalojnë shpejt. Nuk ka arsye të drejtoheni te mjeku juaj dhe të merrni një recetë sa herë që keni pak shqetësime në bark.

Më poshtë ju sjellim disa metoda që mund të ju ndihmojnë t’i ndalni problemet e stomakut.

Speci i kuq

Ushqimi me spec të kuq mund të ju ndihmojë me problemet tuaja në bark, në disa mënyra. Është një anestetik natyror dhe mund të zvogëlojë dhimbjen dhe sikletin tuaj. Gjithashtu, speci në fakt mund të zvogëlojë aciditetin, të luftojë kundër ulçerit peptik dhe të vrasë disa lloje bakteresh. Përveç kësaj, ai ndihmon në tretjen e ushqimit në mënyrë më efikase.

Ju duhet ta kombinoni atë me ushqime tjera kur e konsumoni.

Joga

Bërja e shumë Jogave mund t’ju ndihmojë fizikisht në tretje dhe të rris lëvizjen e ushqimit nëpër zorrët tuaj. Gjithashtu zvogëlon stresin, që shpesh mund të shkaktojë probleme të stomakut, si Sindromi i Zorrëve të Rrendshme.

Orizi

Së bashku me patate dhe ushqime të tjera orizi ndihmon të mbulojë stomakun, lehtësimin e tretjes dhe ka një efekt qetësues. Ushqime të tilla nuk qëndrojnë gjatë në stomak dhe nuk stimulojnë zbaticë acidi.

Nxehtësi

Një kompresë e ngrohtë e aplikuar në zonën tuaj të stomakut mund të lehtësojë muskujt tuaj dhe të lehtësojë dhimbjet dhe tensionet. Ju mund të përdorni një shishe të mbushur me ujë të nxehtë, një batanije të nxehtë elektrike ose edhe me mikrovalë një çorapë të mbushur me oriz. Vendoseni atë mbi stomakun tuaj për disa minuta për të ndihuar në parandalimin e dhimbjes.

Vajra esenciale

Ky ilaç mund të mundë shumë nga shkaqet që çojnë në dhimbje të stomakut si: gazi, diareja, kapsllëku, sindromi nervor i zorrëve, madje edhe dhimbje menstruale. Mente, xhenxhefil, piper, basil, kopër, kokosit, argan dhe vajra të tjera mund të lehtësojnë dhimbjen e stomakut dhe të përmirësojnë tretjen. Vetëm të aplikoni disa pika në barkun tuaj dhe masazhoni butësisht.

Vajrat esenciale mund të rrisin disponimin tuaj./21Media