Moti në Shqipëri

Moti në Shqipëri

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se moti për sot parashikohet me kthjellime dhe shtim vranësirash në mesditë dhe pasdite. Parashikohen reshje shiu lokale në veri, pjesërisht në jug dhe në zonat malore.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 13-15 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 23-26 gradë celsius.

Era do të fryjë me drejtim Juglindje-Jugperëndim 1-10 m/sek, kryesisht në bregdet. Valëzimi në dete do të jetë i forcës 1-2 ballë.