Parashikimi i motit

Parashikimi i motit

Gadishulli i Ballkanik do të ndikohet nga hyrja e masave ajrore të paqëndrueshme të cilat do të sjellin reshje shiu në territorin e Shqipërisë.

Moti do të jetë me vranësira mesatare dhe reshje shiu me rrebeshe të shkurtra në ultësirën Perëndimore.

Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 5-6 me lartësi vale 1,0-1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie në mesditë.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat  malore 4/13°C

Zonat e ulëta  8/17°C

Zonat bregdetare 11/18°C.