Parashikimi i motit

Parashikimi i motit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se në pesë ditët e ardhshme në vendin tonë temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -4 deri -9 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet -1 deri 6 gradë Celsius.

Në viset malore temperaturat minimale parashihen të ulen deri -11 gradë Celsius.

“Masat e ajrit me origjinë polare do të mbeten prezent po thuaj gjatë gjithë javës, duke krijuar kushte për mot kryesisht të thatë dhe të ftohtë. Shtypja atmosferike mbetet e lartë, dukshëm mbi vlerat e normales. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -4 deri -9 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet -1 deri 6 gradë Celsius. Në viset malore temperaturat minimale parashihen të ulen deri -11 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga veriu dhe verilindja me shpejtësi deri 13m/s, ndërsa në rrafshin e Dukagjinit, erërat do të jenë më të fuqishme duke kaluar shpejtësinë mbi 20m/s. Erërat me këtë shpejtësi mbesin prezent vetëm ditën e hënë, ndërsa ditët tjera, do të fryjë erë e lehtë deri mesatare. Bazuar në situatën sinoptike dhe numerike, reshje të asnjë forme nuk parashihen deri në gjysmën e dytë të muajit aktual, që nënkupton se do të ketë deficit të reshjeve, ndërsa në fushat termike nga dita e enjte e javës vijuese do të ketë ngritje të lehta”, njofton IHMK./21Media