Lexoni me kujdes

Lexoni me kujdes

Meqenëse shumë pak njerëz dinë për këtë, ngrënia e tepërt është çrregullimi më i zakonshëm te të rriturit. Madje, kjo mund të ketë pasoja të rënda shëndetësore, psikologjike dhe sociale.

1.Stomaku juaj mërzitet

Ushqimi që hani duhet t’ju japë energji dhe çdo mbeturinë duhet të dalë nga trupi. I gjithë ky proces quhet tretje. Pra, kur ju hani shumë, trupi lodhet. Kjo mund të shkaktojë lëvizje të shpeshta të zorrëve dhe madje edhe diarre.

Gjithashtu, ajo që hani mund të ketë një efekt. Nëse hani ngadalë dhe mërtypni mirë ju mund ta shmangni këtë lloj situate. Por nëse përballeni me këtë problem, mos harroni të hidratoni trupin tuaj pasi ju humbni shumë ujë gjatë procesit. Uji i kokosit mund të jetë një eliksir në raste të tilla.

2.Ndjeheni sikurse jeni në mes të verës

Nëse hani më shumë se zakonisht, metabolizmi i trupit sillet rrotull. Ju do të filloni të keni shumë temperaturë, sikur të jeni brenda një saune. Pasi të përfundojë së punuari metabolizmi, çdo gjë do të kthehet në normale.

Megjithatë, për t’u ndjerë pak më mirë gjatë këtyre kohërave, mund të bëni një dush të ftohtë.

3.Mund të ndjeheni të lodhur

Besohet se ngrënia e tepërt, mund t’ju bëjë të ndiheni të përgjumur. Por, është e kundërta. Ushqimi i tepërt mund t’ju bëjë të ndiheni të shqetësuar dhe s’mund të flini. Gjithashtu, nëse ushqimi që keni ngrënë ka pasur shumë karbohidrate (si makarona ose byrek), edhe nëse flini në kohë, natën kur niveli i sheqerit në trup zbret, mund të zgjoheni përsëri të uritur. Gjëja më e mirë për të bërë për të shmangur një situatë të tillë është ndalimi i ngrënies para gjumit. Por, nëse keni ngrënë, atëherë duhet ta bëni dhomën e gjumit të errët.

4.Bëheni nervoz, irritoheni dhe nuk mund të koncentroheni

Nëse ndiheni nervoz ose i irrituar pasi që hani ushqim, duhet ta dini se trupi juaj po punon shumë për të përpunuar të gjithë ushqimin që keni ngrënë. Kur hani shumë, trupi liron insulinën e hormoneve për të ruajtur sheqerin e tepërt në mënyrë që të përdoret kur sheqeri i gjakut është i ulët ose kur keni nevojë për më shumë energji mes ngrënies ose gjatë stërvitjes. Kjo shkakton që niveli i sheqerit në trup të bjerë në mënyrë drastike, duke ju dhënë të gjitha llojet e ndjenjave të pakëndshme që nuk dëshironi.

Çfarë është qesharake është se për shkak të kësaj luhatje hormonale, do të ndiheni të uritur edhe pas mbarimit të tepërt. Ky është mekanizmi i trupit për të vendosur sasinë e kërkuar të sheqerit në gjak.

Është më mirë të hani perime jeshile me gjethe ose vezë që të ngopeni.

5.Stomaku juaj fryhet

Ndryshimi më i dukshëm që mund të vëreni është një rritje e lehtë në madhësinë e barkut tuaj. Ju mund të mendoni se pantallonat tuaja janë zvogëluar, por është stomaku juaj që është rritur! Pasi ushqimi të jetë tretur, stomaku do të kthehet përsëri në madhësinë e tij normale.

Mënyra më e lehtë për të shmangur këtë është të hani ngadalë. Kjo jo vetëm që do t’ju lejojë të shijoni ushqimin tuaj, por gjithashtu do t’i japë trurit tuaj mjaft kohë për të kuptuar kur ndiheni të plotë, një sinjal që duhet të ndaloni së ngrëni./21Media