Nuset nëpër botë

Nuset nëpër botë

Një fustan i bardhë, një vello dhe një buqetë me lule martesore – këto janë një pjesë e një martese në ditët e sotme pothuajse kudo në botë.

Përkundër kësaj, ka disa çifte që zgjedhin një pamje më tradicionale të dasmës para një fustan të thjeshtë, të bardhë, përcjell rtv21.tv

1. Një nuse në Jemen zakonisht vesh një fustan ceremonial të artë me shumë bizhuteri ari dhe argjendi tradicionale.

2. Nuset japoneze shpesh veshin një kimono të bardhë të pastër e cila simbolizon pastërtinë e vajzës.

3. Nuset Kinnauri (nga rajoni i Kashmirit) zakonisht mbajnë një vello të bërë nga zinxhirë argjendi, qafore të mëdha dhe kuti të vogla budiste.

4. Në Kazakistan, një nuse tradicionalisht ka një kapele martese të quajtur “saukele”, e cila simbolion fillimin e një jete të re si bashkëshorte e ligjshme.

5. Nuset mongoliane vishen me një fustan të quajtur “deel” që është veshur me shekuj nga mongolët në Azinë Qendrore.

6. Nuset në Kenia veshin një jakë të rëndë të veshur me xhevahir, një copë koke, byzylykë, shawls beaded lopatë, dhe rreth 20 necklaces individuale.

7. Në Norvegji, rroba tradicionale e dasmës njihet si “bunad” – ka detaje argjendi që shmangin shpirtrat e këqij.

8. Dasma tradicionale indoneziane në Xhakarta përfshin shumë ari, modele të ndërlikuara, ngjyra të mrekullueshme, dhe copa kokrra me zbukurime.

9. Veshje tradicionale të dasmës së Afrikës së Jugut përfshin një kapelë për kokën e nuses të quajtur “inkehli” dhe qafore shumëngjyrëshe me rruaza dhe rrathë.

10. Nuset në Turkmenistan mbulohen nga koka deri te këmbët në kapele dhe mantele që largojnë shpirtrat e këqij.

11. Në Tibet, një dhëndër i jep nuses së tij një fustan të dasmës dhe një bizhuteri që përfshin një kapele , bizhuteri argjendi për t’u bashkuar me gërshetat e saj ose një amulet me një statujë të vogël metali të Budës.

12. Nuset në Osetia veshin një fustan me mëngë të gjatë, modele në pëlhurë, dhe një rrip metalik në bel i njohur si një talisman.

13. Në Korenë e Jugut, nuset mbajnë “hanbok”, një veshje tradicionale me ngjyra të ndritshme dhe linja të thjeshta që përfaqësojnë mijëra vjet të traditës.

14. Çallmat cilindrike të nuses rumune janë për t’i mbrojtur ato nga forcat e keqe.

15. Nuset në rajonin e Gorës (mes Kosovës dhe Maqedonisë) kanë fytyrat e tyre të pikturuara për të shmangur fatin e keq.

16.Nuset indiane zgjedhin për një sari me ngjyra të gjalla që reflekton rajonin e tyre të origjinës dhe kanë duart e tyre të stolisura me modele këna./21Media