Gjëra që mund të ju ndihmojnë

Gjëra që mund të ju ndihmojnë

Pothuajse të gjithë herë pas here përjetojnë këmbë të ftohta ose mpirje në këmbët dhe gishtërinjtë e tyre. Nëse kjo ndodh çdo ditë, keni nevojë për ndihmë.

Ato sinjalizojnë që qarkullimi i gjakut është i dobët, gjë që mund të rezultojë në probleme të veshkave, probleme me venë me variçe dhe sëmundje të tjera.

Më poshtë ju sjellim një shumëllojshmëri ushqimesh që ju mund të shtoni në dietën tuaj të përditshme dhe veprimet e lehta që mund të bënipër të përmirësuar qarkullimin tuaj, përcjell rtv21.tv

Mbani një kafshë pranë

Mbani një kafshë, veçanërisht një qen, zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Formimi i një lidhje të veçantë me kafshën tuaj e ulë normën e zemrës kur jeni rreth tyre dhe ju ndihmon të menaxhoni stresin. Përveç kësaj, posedimi i një qeni rrit shanset për të dalë jashtë dhe për të ecur. Ushtrimet kardiovaskulare – të tilla si ecja – përmirësojnë funksionin e zemrës dhe të enëve të gjakut, përcjell rtv21.tv

Vishni rrobat e duhura

Pantallona të ngushta ose xhinse pengojnë qarkullimin dhe mund të lehtësojnë zhvillimin e venave me variçe. Rrobat paksa të lirshme lejojnë që gjaku të qarkullojë normalisht në të gjithë trupin tuaj.

Shto ushqime të pasura me acid folik

Një nga arsyet më të rëndësishme për të konsumuar mjaft ushqime të pasura me acid folik është rritja qelizore dhe rigjenerimi. Acidi folik është i angazhuar në krijimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe parandalimin e anemisë, përcjell rtv21.tv

Burimet e acidit folik:

Zarzavatet me gjethe të errëta (spinaq, zarzavate)
Brokoli dhe avokado
Frutat agrume (portokallt, grejpfruti), bananet, luleshtrydhet
Fasulja, bizelja dhe thjerrza
Farërat dhe arrat (farat luledielli, bajamet, arrat)
Lulelakra, panxhari, misri dhe karrotat.

Merrni masazh

Një masazh i mirë rrit qarkullimin pasi stimulon rrjedhjen e gjakut në indet e buta. Disa studime kanë treguar se masazhi pozitivisht ndikon në funksionin tuaj vaskular periferik.

Këshillë: Përdorni bajame, kokos ose vaj ulliri. Nëse mundeni, shijoni një masazh disa herë në javë./21Media