Kush është Netta Barzilai?

Loading...

Kush është Netta Barzilai?

Netta Barzilai e bëri Izraelin krenar me Eurovizionin 2018 kur ajo fitoi garën me 529 pikë.

Vendi mesdhetar u mendua se kishte lënë konkursin e këngës vitin e kaluar, por u kthye me për të bërë “bum” me 25-vjeçaren Netta Barzilai.

Netta është një këngëtare izraelite e lindur në Hod HaSharon.

Ndërsa ajo kaloi një pjesë të fëmijërisë së saj në Nigeri, familja e saj u kthye në Izrael, ku ajo ka mbetur qysh atëherë.

Këngëtarja ka punuar të gjitha llojet e punëve ndërsa përpiqej të ndjekë ëndrrat për t’u bërë artiste nga një kameriere dhe mësimdhënese në kopshtin e fëmijëve, transmeton rtv21.tv.

Netta Barzilai u prezantua me këngën “Toy”, e cila në YouTube, ka arritur një pikëpamje mbresëlënëse prej 12 milionë klikimesh deri në prill 2018.

Kënga është shkruar nga Doron Medalie dhe Stav Beger, dy shkrimtarë izraelitë.

Konkursi i 63-të i këngës Eurovizion filloi të martën, më 8 maj 2018 dhe përfundoi me Finalen e Madhe të shtunën, më 12 maj në Potugali.

Kujtojmë se Shqipërinë sivjet e përfaqësoi këngëtari, Eugent Bushpepa me këngën “Mall”, i cili në bazë të pikëve doli i 11 më radhë nga 26 shtetet finaliste./21Media