Ata u bënë të pasur, ashtu siç nuk e kishin parë kurrë as në ëndërr

Loading...

Ata u bënë të pasur, ashtu siç nuk e kishin parë kurrë as në ëndërr

Nuk ka njeri që nuk do të ëndërronte për të gjetur thesarin e fshehur ose për të bërë një zbulim të rëndësishëm arkeologjik.

Ka disa tregime të njerëzve të vërtetë që bënë pikërisht atë … dhe në oborrin e shtëpisë së tyre.

Disa nga këto gjetje janë të mahnitshme, ndërsa të tjerët bëjnë që lëkura juaj të zvarritet.

Ferrari

Në vitin 1978, dy fëmijë po gërmonin në tokë në oborrin e tyre në Los Anxhelos dhe papritur u përplasën me një Ferrari Dino 246 GTS. Kur policia gjeti makinën, ata vendosën të thoshin se ishte vjedhur. Vjedhja dhe varrimi që pasoi ishin ndoshta pjesë e një mashtrimi të sigurimit. Ferrari u dorëzua në kompaninë e sigurimeve dhe pastaj u shitë në ankand.

Një predhë prehistorike armadillo

Jose Antonio Nievas nga Argjentina gjeti një vezë gjigante “dinosauri”, siç e quajti ai, pranë fermës së tij.

Ajo që doli të ishte një guaskë e një glyptodon – një Armadillo parahistorike madhësia e një Beetle Volkswagen. Një vrimë u gjetë në guaskë, që ishte bërë ndoshta nga një tjetër glicptodon në një luftë, përcjell rtv21.tv

Një nga thesaret më të mëdha të fshehura në historinë amerikane

Në vitin 2013, një çift gjeti thesarin e fshehur, derisa ecte  me qenin e tyre në oborrin e shtëpisë së tyre. Ata panë një kuti të ndryshkur që dilte nga toka dhe gjeti monedha ari brenda. U hapën tetë kuti të tjera të mbushura me monedha të prera prej 1847 deri në 1894. Vlera nominale ishte 27,980 dollarë.

Monedhat u ruajtën në mënyrë të përsosur dhe disa prej tyre me sa duket nuk përdoreshin kurrë, deisa çifti shiti shumicën e monedhave në ankand.

Askush nuk e di se si këto kuti ndodheshin në oborrin e tyre. Gjetja ishte mbiquajtur “Saddle Ridge Hoard” dhe vlera e tij e përgjithshme është rreth 10 milionë dollarë./21Media