Opozita i bllokon foltoren Xhaferit

Opozita i bllokon foltoren Xhaferit

Para se të konfirmohet rendi i ditës në seancën e sotme të kuvendit të Maqedonisë me kërkesë të njërit prej grupeve të deputetëve të VMRO-DPMNE-së, kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi dha pauzë, pasi paraprakisht nuk u pranua kërkesa e Ilija Dimovskit që të tërhiqet Propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve, për shkak siç tha, shkeljes me vetëdije të procedurave.

Kërkesa nuk u pranua pasi për të votuan 40 deputetë, ndërsa 60 ishin kundër,Xhaferi tha se kryetari është ai dhe ai do të vendos cili trup do të vendos për propozim të caktuar ligjorë , ashtu siç e sheh rregullorja e kuvendit, shkruan TV21.TV

Pas atij momenti deputet e opozitës Maqedonase kanë bllokuar foltoren e kryeparlamentarit, Xhaferi./21Media