Policia franceze parandalon një sulm terrorist, gjen armë në një banesë

Policia franceze parandalon një sulm terrorist, gjen armë në një banesë

Policia franceze sot ka gjetur një mitraloz, dy pistoleta dhe tre kilogramë eksplozivë, në mesin e disa armëve të tjera, të fshehura në një apartament në Marsejë.

Prokurori i Parisit, Paris Francois Molen ka bërë të ditur se policia ka parandaluar një sulm të planifikuar të kryhej para zgjedhjeve për presidentin francez.

Dy qytetarë francezë janë të dyshuar për planifikimin e sulmit, të cilët janë arrestuar nga policia, raporton Reuters. Dy të arrestuarit, të lindur më 1987 dhe 1993, pretendonin që të kryenin sulmin gjatë kësaj jave