Mot i vranët edhe në Shqipëri

Mot i vranët edhe në Shqipëri

Kthjellimet dhe vranësirat do të dominojnë në pjesën më të madhe të territorit të Shqipërisë. Më të dukshme vranësirat paraqiten në zonat malore veriore dhe verilindore rrezikuar rrebeshe shiu afat-shkurtër.

Sipas meteorologëve, pjesa e dytë e ditës do të mbetet me të njëjtat kushte atmosferike dhe për pasojë kthjellimet dhe vranësirat e herë pas hershme të dominojnë vendin.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie të ndjeshme në të dy vlerat ekstremale të ditës. Era do të fryjë mesatare në tokë dhe deri e fortë në det me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi kryesisht veriperëndimor, kjo do të bëjë që në brigjet detare të gjenerohet dallgëzim 2-3 ballë.