"Peri” afër të 20- tave

“Peri” afër të 20- tave

Aktorja e njohur turke, Miray Akaye njohur për rolin e “Perit” te seriali shumë i shikuar “Vajzat e diellit. Edhe pse e re në moshë ajo është një aktore shumë e kërkuar në Turqi turke, shkruan rtv21.tv.
Në serialin “Vajzat e diellit”, ajo luajti si ‘Peri’ vajza e vogël e ”Gyneshit” . “Peri” sipas nënës së saj në krahasim me dy vajzat e tjera është më e mençura. “Peri” u lind në vitin 2000 dhe tani është 28- vjeçare, kurse në serial ajo është 14 vjeçare.

Aktorja, përpos këtij seriali mori pjesë edhe në seriale tjera turke, përveç aktrimit ajo është edhe imazh i reklamave të ndryshme në Turki.

Mediat turke, Mirayn e cilësojnë si një ndër aktoret më të talentuara të gjeneratës së saj. /21Media