Në anije kishte edhe fëmijë

Në anije kishte edhe fëmijë

Të paktën shtatë persona kanë humbur jetën dhe 19 janë zhdukur pasi një anije është përmbytur në lumin Danub në kryeqytetin hungarez Budapest.

Tridhjetë e tre persona, kryesisht turistë nga Koreja e Jugut, ishin në bordin e anijes kur u godit nga një anije tjetër, tha agjensia e lajmeve MTI.

Incidenti ndodhi të mërkurën rreth orës 22:00, transmeton portali rtv21.tv.

Lumi Danub u rrit për shkak të reshjeve të mëdha, duke shkaktuar rryma të forta.

Anija që u përmbyt u identifikua si “Hableany”, ose Mermaid.

Ministria e jashtme e Koresë së Jugut konfirmoi se 19 koreanë humbën dhe thanë se qeveria kishte planifikuar të dërgonte një ekip të zyrtarëve në Hungari, duke shtuar se këshillimi do të vihej në dispozicion të familjeve të viktimave.

Duke folur në një konferencë për shtyp në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul, një zëdhënës i agjencisë së udhëtimit pas turneut të grupit, Lee Sang-moo, tha edhe një fëmijë ishte ndër të zhdukurit.

Një përpjekje e madhe shpëtimi vazhdoi në orët e hershme të të enjtes, me anije dhe zhytës, përgjatë lumit.

Ekipet e shpëtimit paralajmëruan se sa më shumë kohë të kalonte, rrymat e forta do të mbanin njerëz në drejtim të rrymës, duke pakësuar shanset për gjetjen e të mbijetuarve./21Media