Nuk kanë të ndalur protestat kundër qeverisë në Karakas të Venezuelës

Nuk kanë të ndalur protestat kundër qeverisë në Karakas të Venezuelës

 

Tashmë për muaj të tërë po ndodhin protestat kundër qeverisë së majtë të presidentit Nicolas Maduro në Karakas.

 

Protestuesit e fajësojnë qeverinë për problemet ekonomike. Papunësia është e lartë në vend.
Barrikadat janë të ndërtuara nga çdo gjë që iu vjen në dorë, madje edhe nga mbetjet e mbeturinave.

 

“Nuk mund ta kemi një shtet tjetër” kështu shkruan në banderolën e kësaj vajze të re.

 

Protestuesit ngjajnë si një ushtri e improvizuar, të cilët përgatiten nga sulmi me gaz dhe plumbat e gomës nga sulmet policore.
Policia speciale në motoçikleta mundohet t’i ndalë protestuesit, të cilët përbëjnë një numër të madh.
Ata të cilët kapen nga policia, arrestohen, por si duket ky zyrtar policor po sigurohet që askush të mos rri i etur./21Media