Bagadi raportohet të jetë vrarë në Siri nga forcat e SHBA

Bagadi raportohet të jetë vrarë në Siri nga forcat e SHBA

Udhëheqësi i Shtetit Islamik Abu Bakr al-Bagdadi besohet të jetë vrarë në një operacion ushtarak amerikan në Siri, thanë të dielën burime në Siri, Irak dhe Iran, pasi Presidenti amerikan Donald Trump përgatitej të bënte një “deklaratë të madhe” në Shtëpinë e Bardhë .

Një zyrtar amerikan, duke folur në kushte anonimiteti, i tha Reuters se Bagadi ishte në shënjestër në sulmin gjatë natës, por nuk ishte në gjendje të thoshte nëse operacioni ishte i suksesshëm.

Një komandant i një prej fraksioneve militante në provincën siriane veri-perëndimore të Idlib tha se Bagdadi besohej se ishte vrarë në një sulm pas mesnatës së shtunës që përfshinte helikopterë, aeroplanë luftarakë dhe një përplasje tokësore në fshatin Brisha afër kufirit turk.

Dy burime të sigurisë irakiane dhe dy zyrtarë iranianë thanë se kishin marrë konfirmim nga brenda Sirisë se Bagdadi ishte vrarë, përcjll rtv21.tv.

“Burimet tona nga Siria i kanë konfirmuar ekipit të inteligjencës irakene të ngarkuar me ndjekjen e Bagdadit se ai është vrarë së bashku me truprojën e tij personale në Idlib pasi vendi i tij u fsheh kur u përpoq të nxirrte familjen e tij nga Idlib në drejtim të kufirit turk”, tha një nga zyrtarët irakianë.

Revista amerikane Newsweek, e cila raportoi për herë të parë këtë lajm, Newsweek u njoftua nga një zyrtar i Ushtrisë së ShBA-së. Ai tha që operacioni u krye nga forcat e operacioneve speciale pasi morën inteligjencën vepruese.

Pentagoni nuk iu përgjigj menjëherë lidhur me këtë lajm.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Hogan Gidley njoftoi vonë të Shtunën se Trump do të bënte një “deklaratë të madhe” në orën 9 të mëngjesit EST (1300 GMT) të Dielën. Gidley nuk dha detaje të tjera.

Presidenti dha një indikacion se diçka kishte ndodhur t të shtunën në mbrëmje, kur ai bëri një mesazh në Twitter pa sqaruar më shumë vetëm se, “Diqka shumë e madhe sapo ka ndodhur!”

Trump është përballur me kritika si nga republikanët ashtu edhe nga demokratët për tërheqjen e trupave të tij amerikane nga Siria verilindore, e cila i lejoi Turqisë të sulmonte aleatët kurdë të Amerikës.

Shumë kritikë të tërheqjes së Trumpit në Siri kanë shprehur shqetësime se do të çojë militantizmin e Shtetit Islamik të rimarrë forcën dhe të përbëjë një kërcënim për interesat e SHBA-së. Një njoftim për vdekjen e Bagdadi mund të ndihmojë në zbutjen e këtyre shqetësimeve.

Për ditë të tëra, zyrtarët e SHBA-së kishin frikë se Shteti Islamik do të kërkonte të kapitalizonte në trazirat në Siri. Por ata gjithashtu panë një mundësi të mundshme, në të cilën udhëheqësit e

Shtetit Islamik mund të shkëputeshin nga rutinat më të fshehta për të komunikuar me operativët, duke krijuar potencialisht një shans për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tij për t’i zbuluar ato, përcjell rtv21.tv

Ishte menduar për një kohë të gjatë se Bagdadi fshihej diku përgjatë kufirit Irak-Siri. Ai e ka udhëhequr grupin që nga viti 2010, kur ai ishte ende një grup i nëndheshëm i al Qaeda në Irak.

Më 16 shtator, rrjeti mediatik i Shtetit Islamik lëshoi një mesazh audio 30-minutësh duke thënë që të vinte nga Bagdadi, në të cilin ai tha se operacionet po zhvilloheshin çdo ditë dhe u bëri thirrje mbështetësve të lirojnë gratë e burgosura në kampe në Irak dhe Siri për lidhjet e tyre të pretenduara me grupi i tij.

Në mesazhin audio, Bagdadi gjithashtu tha që Shtetet e Bashkuara dhe proxies e saj ishin mposhtur në Irak dhe Afganistan, dhe se Shtetet e Bashkuara ishin “zvarritur” në Mali dhe Niger.
Në kulmin e fuqisë së tij Shteti Islamik vendosi mbi miliona njerëz në territor që kalonin nga Siria veriore nëpër qytete dhe fshatra përgjatë luginave të Tigrit dhe Eufratit në periferi të kryeqytetit Irakian Bagdad.

Por rënia në vitin 2017 e Mosulit dhe Raqqa, fortesat e saj në Irak dhe Siri respektivisht, hoqi Bagdadi, një Irakian, nga gjurmët e një kalifi dhe e ktheu atë në një të arratisur që mendohet të lëvizë përgjatë kufirit të shkretëtirës midis Irakut dhe Sirisë.

Sulmet ajrore të SHBA vranë pjesën më të madhe të togerve të tij më të mirë, dhe përpara se Shteti Islamik të publikonte një video mesazh të Bagdadi në prill kishte pasur raporte kontradiktore nëse ai ishte gjallë.

Megjithë humbjen e territorit të fundit të saj të rëndësishëm, Shteti Islamik besohet të ketë qelizat e gjumit në të gjithë botën, dhe disa luftëtarë veprojnë nga hijet në shkretëtirën e Sirisë dhe qytetet e Irakut./21Media