Shoferët e tërbuar hodhën makina e tyre në një rrugë, pas zbulimit të mijëra paundve që fluturonin në ajër

Shoferët e tërbuar hodhën makina e tyre në një rrugë, pas zbulimit të mijëra paundve që fluturonin në ajër

Kalimtarët, duke përfshirë një motoçiklist dhe një grua shtatzënë, janë parë duke u përpjekur dëshpërimisht për të kapur kartëmonedhat. Rruga në Buckhurst Hill, Essex në Britani u kthye në kaos, pasi njerëzit vraponin për të mbushur xhepat e tyre me kartëmonedha 20 dhe 20 paundshe.

Incidenti misterioz është krahasuar me raundin përfundimtar të emisionit televiziv të goditur “Crystal Maze”, shkruan “Thesun”.

Një dëshmitar tregoi se si rruga u kthye në kaos, ndërsa burrat, gratë dhe fëmijët mblidhnin mijëra paund.
Ata thanë se drama ishte si skena përfundimtare e shfaqjes klasike televizive “The Crystal Maze”, ku konkurrentët çmendurisht grumbullohen sa më shumë të holla sa është e mundur në pak sekonda.

Rruga është shumë afër zonës ku po kryhen punime për Bankën e Anglisë, ndërsa atje kryhet shtypja e kartëmonedhave të reja dhe digjen ato të vjetra.

Policia nuk gjeti asgjë në vendin e ngjarjes, megjithëse pati një njoftim mbrëmjen e së shtunës më 1 korrik.