Salman Rushdie në ventilator e i paaftë për të folur, thotë agjenti i tij

1 min read

Agjenti i Salman Rushdie ka thënë se nuk ka “lajme të mira” pasi autori u godit me thikë në një ngjarje në New York.

“Ai u sulmua në skenë dhe tani është në një ventilator dhe nuk mund të flasë”, tha Andrew Wylie në një deklaratë, duke shtuar se autori, 75 vjeç, mund të humbasë njërin sy.

Policia arrestoi një të dyshuar të quajtur Hadi Matar, 24 vjeç, nga Fairview, New Jersey.

Policia e Shtetit ka thënë se i dyshuari doli në skenë dhe sulmoi Rushdie dhe një intervistues në Institutin Chautauqua.

Rushdie u godit me thikë të paktën një herë në qafë dhe në bark, thanë autoritetet. Ai u dërgua në një spital në Erie, Pensilvani, me helikopter.

“Salman mund të humbasë njërin sy; nervat në krahun e tij janë prerë; dhe mëlçia e tij është goditur me thikë”, shtoi agjenti i tij.

Asnjë motiv apo akuzë nuk është konfirmuar ende nga policia, e cila është në proces të marrjes së urdhrave të kontrollit për të ekzaminuar një çantë shpine dhe pajisje elektronike të gjetura në qendër./21Media