A  e dini se mungesa e magnezit mund të shkaktojë sëmundje serioze?

A  e dini se mungesa e magnezit mund të shkaktojë sëmundje serioze?

Nëse vazhdimisht ndiheni të lodhur, sytë tuaj janë duke u lëkundur dhe ju keni spazma (kontraktime të pavullnetshme të vetme ose në seri) të muskujve, ka shumë të ngjarë që ka mungesë magnezi në trupin tuaj.

Një mangësi e magnezit mund të shkaktojë sëmundje serioze, sepse shumë procese në trup varen nga ai. Kjo është arsyeja pse ju duhet të qëndroni vigjilent dhe të jeni në gjendje të dalloni një mangësi në kohë.

Më poshtë ju sjellim një listë të simptomave të mungesës së magnezit, përcjell rtv21.tv

Dëshirat rreth sheqerit

Një dëshirë e zjarrtë për të ngrënë diçka të ëmbël tregon se ekziston një mungesë e disa mineraleve në trup, në veçanti, magnezit. Humbja e magnezit në femra shpesh lidhet me menstruacionet dhe në atletë, në trajnime intensive, kur trupi shpenzon magnezin në punën e muskujve.

Çrregullime të muskujve

Dhimbjet e muskujve dhe hidhërimi mund të jenë shumë të dhimbshme. Nëse vuani prej tyre rregullisht, mund të jetë një shenjë e niveleve të ulëta të magnezit. Magnezi dhe vitaminat D, E dhe B mund të parandalojnë dhimbje muskulore. Pra, vizitoni mjekun tuaj për të kontrolluar nivelet e këtyre vitaminave dhe sigurohuni që të merrni dozën e rekomanduar ditore të tyre.

Zbaticë acidi

Nëse keni mangësi të magnezit, ushqimi dhe acidi i stomakut kthehen në ezofag. Kjo çon në një ndjesi djegieje që quhet zbaticë acid ose urth.

Dhimbje e rëndë koke

Nëse keni mungesë në të gjitha këto zona (vitamina A, B, C dhe D), kjo mund të rezultojë në një dhimbje koke shumë të rëndë. Migrenat zakonisht prekin vetëm një anë të kokës. Mungesa e magnezit mund të shkaktoj dhimbje koke të shpeshta. Me mungesën e këtij minerali, enët e gjakut në tru shpejt ngushtohen dhe zgjerohen, gjë që është shkaku i migrenës. Një sasi e mjaftueshme e magnezit në trup pakëson rrezikun e ndryshimeve në enët e gjakut dhe eliminon dhimbjen e kokës./21Media