Ngrica në zonat malore

Ngrica në zonat malore

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se moti për ditën e sotme në Shqipëri parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin, përjashtuar vranësirat kalimtare mesatare lokalisht të dendura në relievet malore të verilindjes dhe juglindjes në orët e mëngjesit.

Mjegull për shkak të reshjeve të shiut dhe dëborës. Ngrica do të ketë në zonat malore.

Era do të fryjë me drejtim verilindje-juglindje 1-15m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare deri në 22m/s intensive dhe me rrahje e shoqëruar me një valëzim të forcës 1-2 ballë me lartësi vale deri 1.5 metra.

Temperaturat parashikohen:

Shkodër -4/4 diell

Kukës -8/-2re diell

Lezhë -4/4 diell

Dibër -9/-3 re diell

Durrës -1/8 diell

Tiranë -2/7 diell

Elbasan -3/6 diell

Berat -3/7 diell

Vlorë 0/9 diell

Korçë -6/-2 re diell

Gjirokastër -4/5 diell

Sarandë 1/9 diell.