Nëse ju humbni një qen, ju humbni një burim dashurie dhe mbështetjeje të pakushtëzuar

Nëse ju humbni një qen, ju humbni një burim dashurie dhe mbështetjeje të pakushtëzuar

Qeni mund të ju ndihmojë të kaloni nëpër shumë batica dhe zbatica të jetës. Ata janë gjithmonë me ju dhe nganjëherë ata janë të vetmit që i keni. Ata mbase ju japin edhe një arsye për t’u zgjuar në mëngjes!

Edhe një studim konfirmon se qentë mund të përmirësojnë mirëqenien e përgjithshme të pronarit të tyre, veçanërisht shëndetin mendor.

Më poshtë ju sjellim disa fakte rreth njerëzve që ndihen të hutuar pas humbjes së qenit të tyre, përcjell rtv21.tv

Lidhja që krijohet ndërmjet njeriut dhe një qeni është e sinqertë. Kjo është si diçka që fëmijët kanë me prindërit e tyre, shkruan Brightside, përcjell rtv21.tv. Një studim tregon se qentë priren të sillen ashtu siç bëjnë fëmijët me prindërit. Dhe nuk ka dhimbje më të madhe se humbja e fëmijës.

Nuk është që ju humbni vetëm një qen, por, ju humbni një burim dashurie dhe mbështetjeje të pakushtëzuar. Mund të jetë edhe më e vështirë në qoftë se ishte qeni juaj që ju shërbente ose ishte qeni i mbështetjes emocionale, përcjell rtv21.tv

Humbja e qenit mund të ndikojë seriozisht jetën tuaj. Ju duhet t’i thoni lamtumirë ecjes në mëngjes dhe jeta juaj mund të duket papritur e zbrazët dhe mund të jetë e vështirë të “lëvizni”, duke e ditur se kurrë nuk do ta keni, saqë mund të bini edhe në depresion. E kjo sidomos, nëse njerëzit e tjerë rreth jush vazhdojnë të thonë se “është koha për të lëvizur” dhe “është vetëm një qen”.

Një gjë tjetër që mund ta bëjë më të vështirë është fakti se nuk ka shumë gjëra që mund të bëni për të ndihmuar veten kur ta humbni një qen të dashur. Për shembull, kur një person vdes është e zakonshme të shkoni te një terapist ose të bashkoheni me një grup mbështetës dhe mund të flisni me anëtarët e familjes dhe miqtë, ata do të kuptojnë më së shumti. Është në rregull të anuloni disa plane ose të largoheni disa ditë për të mbajtur zi. Por, nëse humbni një qen, njerëzit nuk presin që ju të jeni mirë në asnjë kohë.

Disa njerëz ende mendojnë se qeni i tyre është ende atje dhe nëse dëgjojnë një zhurmë në një dhomë tjetër, ata mund të mendojnë se ai është atje. Disa njerëz mund të keqtrajtojnë anëtarët e familjes me emrin e qenit, që tregon një lidhje të thellë midis pronarit dhe qenit, përcjell rtv21.tv

Këshilla që mund t’ju ndihmojnë të përballeni me humbjen e qenit të dashur

Jepni vetes kohë për të qarë, për të brengosur, për t’u zemëruar ose për tu mërzitur.

Merrni mbështetje. Ju mund të bisedoni me të tjerët që kanë kaluar në të njëjtën gjë ose nëse ndiheni shumë të tronditur, mund të kërkoni për një grup përkrahësish për humbjen e përkëdhelurve.

Mos nxitoni. Ju nuk keni për të hequr qafe të gjitha sendet e tij sa më shpejt të jetë e mundur. Filloni duke hequr gradualisht sendet dhe pastaj mund t’i dhuroni ose t’i hidhni jashtë./21Media