Nata e parë gjysmëfinale e festivalit

Nata e parë gjysmëfinale e festivalit

Sonte ka filluar edicioni i 64-të i “Eurovisionit”, i cili këtë vit mbahet në Tel Aviv të Izraelit.

Eurovisioni këtë vit do të prezantohet nga modelja e njohur me famë botërore, Bar Rafaeli si dhe Erez Tal, Assi Azar dhe Lucy Ayoub.

Sonte është nata e parë gjysmëfinale e festivalit, ku 17 shtetet do të konkurrojnë me njëra-tjetrën, përcjell rtv21.tv

Ndërsa, Jonida Maliqi, e cila përfaqëson Shqipërinë do të performojë këngën “Ktheju tokës” më 16 maj, e 14-ta me radhë.

Finalja e Eurovisionit do të mbahet më 18 maj./21Media

Ja cilat shtete garojnë sonte: