Gjashtë simptoma që nuk duhet t'i anashkaloni

Gjashtë simptoma që nuk duhet t’i anashkaloni

Numri i rritur alarmant i pacientëve të diagnostikuar me kancer është indikacion për atë se sa është i rëndësishëm dhe i përhapur ky problem shëndetësor.

Por, edhe pse dallohet sipas prejardhjes, kanceri është sëmundje që mund të shërohet nëse diagnostifikohet në kohë.

Këto janë disa nga simptomat se gjendja juaj shëndetësore mund të jetë përkeqësuar dhe se mund të jeni të prekur nga sëmundja.

-Keni gungë në fyt

Kur ushqimi ndalon rrëshqitjen në ezofag si zakonisht, rishikoni atë – veçanërisht nëse ndjenja me kalimin e kohës bëhet më e fortë. Ndonjëherë është e vështirë të pihet edhe uji.

Dhimbja gjatë pirjes së ujit mund të jetë një shenjë serioze e problemeve gastrointestinale të tretjes”, thotë dr. Jeffrey S. Crespin, gastroenterolog dhe asistent klinik në Universitetin e Nju Jorkut.

Mjeku juaj do të dëshirojë gjithashtu të dijë nëse problemet e gëlltitjes lidhen me kollitjen, gëlltitjen, belbëzimin ose ndjenjën e ngopjes pas vetëm pak kafshatave të ushqimit. Këto mund të jenë shenja të kancerit ezofag.

-Gazrat tuaja janë të rënda

A e dini se një person mesatar prodhon pothuajse dy litra gaz në ditë? Përputhshmëria është normale, përveç nëse ka efekte anësore të pakëndshme.

Ju duhet të shqetësoni nëse ajo lidhet me parehati të barkut, një ndryshim në zakonet e zorrëve, ose humbje të pashpjegueshme në peshë“, tha John E. Burney, MSc. sc., gastroenterolog nga Fayetteville, Xhorxhia.

Merrni parasysh gazrat që kanë një erë veçanërisht të pakëndshme. Kjo aromë mund të jetë një sinjal se paraziti i quajtur giardia ka infektuar zorrët tuaja.

– Pantallonat tuaja janë papritmas shumë të ngushta

Nëse mezi mund të vishni xhinse, ndryshe nga disa ditë më parë – fajtori mund të mos jetë stomaku. Fryrja, e cila ndodh kur trupi juaj mban shumë gazra, është një problem i zakonshëm dhe mund të jetë vetëm rezultat i ngopjes ose gëlltitjes së ajrit të tepërt.

Por fryrja e papritur, e cila ndodh pa ndonjë arsye dhe është shoqëruar me simptoma të tilla si dhimbje apo gjak në stol, mund të jetë një arsye për shqetësim. Arsyeja mund të jetë aq e thjeshtë sa një problem në tretjen e qumështit ose mund të jetë diçka tjetër që meriton trajtim të ndryshëm.

Gjërat që duhen marrë parasysh janë sëmundja e refluksit gastroezofag, sindroma e zorrëve të irrituara, gurët e tëmthit, kapsllëku dhe sëmundja celiake”, thotë dr. Burney.

-Pantallonat përnjëherë janë të mëdha

Humbja e peshës që nuk mund të shpjegohet mund të jetë një simptomë e shumë problemeve shëndetësore dhe sistemi juaj i tretjes është një vend i mirë për të filluar kërkimin e shkaqeve.

Gastroenterologët shpesh shikojnë pacientët për humbje peshe të pashpjegueshme. Gjëja e parë për të përjashtuar është kanceri i zorrës së trashë, pankreasi dhe stomaku”, thotë dr. Burney.

Disa nga arsyet e tjera përse mund të humbni peshë janë kushte si sëmundja celiake ose sëmundja e Cron që ndërhyn me aftësinë e trupit tuaj për të absorbuar lëndë ushqyese, transmeton KP.

-Stoli juaj është i zi

Ju ndoshta do të shqetësoheni nëse shihni një ngjyrë të kuqe pasi të shkoni në tualet.

Gjakderdhja asnjëherë nuk është normale. Gjaku i kuq në tualet mund të jetë nga hemorroidet, të cilat mund të jenë të dhimbshme”, thotë dr. Crespin.

Mjeku juaj mund t’ju ndihmojë me hemorroide, por nëse gjakderdhja vazhdon ose nuk është ndërlidhur me këtë, atëherë është koha për vizitë te gastroenterologu.

– Keni ndaluar pompimin e hekurit

Jo në palestër – në gjak. Hekuri ndihmon qelizat e kuqe të gjakut për të dhënë oksigjen në indet e trupit tuaj. Kur të humbisni hekurin, i gjithë trupi do të vuajë. Ju jeni shpesh shumë të lodhur dhe mund të keni dhimbje koke, lëkurë të verdhë, thonj të brishtë dhe të pësoni humbje të flokëve.

Internisti mund të kontrollojë nivelin e hekurit me një test të thjeshtë të gjakut, por nëse kjo rezulton se ju jeni anemik, atëherë keni nevojë për të vizituar një specialist për probleme gastrointestinale.

Anemia e shkaktuar nga mungesa e hekurit shpesh mund të jetë rezultat kronik, humbje jo e dukshme e gjakut në traktin gastrointestinal – kancerit të zorrës së trashë, kanceri i stomakut, ulcera, sëmundje inflamatore të zorrëve ose angio-displazia”, thekson Burney.