Britania sot voton

Britania sot voton

Votuesit britanikë zgjedhin të enjten qeverinë e re – për herë të dytë qëkur Mbretëria e Bashkuar votoi për Brexit-in, apo daljen nga Bashkimi Evropian.

Vendvotimet në 650 zonat elektorale në të gjithë Anglinë, Uellsin, Skocinë dhe Irlandën Veriore u hapën në orën 07:00 sipas kohës lokale. Vendvotimet mbyllen në orën 22:00 sipas kohës lokale dhe pastaj fillon numërimi. Shumica e rezultateve do të shpallen në orët e para të mëngjesit të së premtes, shkruan BBC, transmeton rtv21.tv

Gjithsej 650 deputetë do të zgjedhen sipas sistemit të parë të së kaluarës, të përdorur për zgjedhjet e përgjithshme, në të cilin zgjidhet kandidati që siguron më shumë vota në secilën zonë elektorale.

Po konsiderohen si zgjedhjet më të rëndësishmet në historinë e Britanisë./21Media