13 persona humbën jetën

13 persona humbën jetën

Të paktën 13 njerëz kanë humbur jetën dhe më shumë se një milion të tjerë janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre pasi tajfuni “Lekima” goditi Kinën.

16 njerëz ishin raportuar të zhdukur pas një rrëshqitje të dheut e cila u shkaktua nga stuhia, raportojnë media shtetërore.

“Lekima” bëri rënie në orët e para të së shtunës në Wenling, midis Tajvanit dhe kryeqytetit financiar të Kinës, Shangai, transmeton rtv21.tv.

Stuhia fillimisht u caktua një “super tajfun”, por u dobësua pak para rrëshqitjes së tokës kur ende kishte erëra 187 km/h.

Tajfuni tani po ngadalëson rrugën drejt veriut përmes provincës Zhejiang dhe pritet të godasë Shangain, i cili ka një popullsi prej më shumë se 20 milionë banorë.

Ekuipazhet e urgjencës janë angazhuar për të shpëtuar shoferët e bllokuar nga përmbytjet.

Autoritetet kanë anuluar më shumë se një mijë fluturime dhe shërbime të trenave ndërsa qyteti përgatitet për stuhinë.

Pritet që tajfuni të dobësohet më tej me kohën kur arrin në Shangai, por prapë do të sjellë një rrezik të lartë nga përmbytjet.

Nga qyteti u evakuan rreth 250 mijë banorë, me 800 mijë të tjerë në provincën Zhejiang.

Rreth 2.7 milionë shtëpi në rajon mbetën pa energji elektrike.

Parashikuesit e motit kinez thanë që stuhia po lëvizte drejt veriut me vetëm 15 km/h./21Media