Çifti vdiq në prag të Krishtlindjeve

Çifti vdiq në prag të Krishtlindjeve

Një çift në Ohio që ishin martuar për më shumë se 64 vjet vdiq brenda pesë orësh nga njëri-tjetri në prag të Krishtlindjes, duke mbajtur duart e njëri-tjetrit, ndërsa ndanin frymën e tyre të fundit.

Bill Schafrath, 88 vjeç, vdiq rreth orës 7 të mëngjesit ndërsa gruaja e tij 85-vjeçare, Nancy, vdiq rreth orës 11:00 në Brookdale Senior Living në Wooster, Ohio, transmeton rtv21.tv.

“Në javët e fundit, kur ai nuk mund të dilte më nga shtrati, ne i bashkuam shtretërit e tyre në mes të dhomës”, shpjegoi Pat Cornelius, mbesa e çiftit. “Kështu ata mbajtën duart e njëri-tjetrit për javën e fundit të jetës së tyre”.

Anëtarët e tjerë të familjes kanë ndarë habinë e tyre se sa afër ishte vdekja e çiftit me njëri-tjetrin.

Çift nuk kishte fëmijë, por Bill kishte 12 motrat, që do të thotë se ata kishin shumë mbesa dhe nipër, kështu ishin bërë afro 200 anëtarë të tjerë të familjes.

Familja masive u mblodh në funeralin e çiftit më 2 janar në Kishën Katolike të Shën Marisë, ku dyshja ishin martuar për herë të parë.

Bill ishte një veteran i ushtrisë amerikane i cili shërbeu në Luftën Koreane nga 1951-1953. Ai bëri një karrierë si murator dhe ishte anëtar i Bashkimit Ndërkombëtar të Bricklayers dhe Masonry and Plasterers of America.

Nancy kaloi 35 vjet duke punuar për Bankën e Komunitetit të Wayne Savings./21Media