Tërmeti i tretë gjatë tetorit

Tërmeti i tretë gjatë tetorit

Pesë persona humbën jetën dhe disa të tjerë mbetën të lënduar pas një tërmeti të fuqishëm që goditi sot Filipinet.

Tërmeti me magnitudë 6.5 ballë goditi qytetit Tulunan në provincën Cotabato, transmeton rtv21.tv.

Disa qytete në zonën e goditur nga tërmeti pezulluan mësimin në shkolla dhe punën në zyra për shkak të frikës nga më shumë dridhje.

Shumë banorë janë rikthyer në shtëpitë e dëmtuara tashmë, megjithë zona është ende e rrezikuar.

Ky është tërmeti i tretë gjatë këtij muaji.

Një tërmet më 16 tetor me një magnituda 6.3 mori jetën e të paktën shtatë personave dhe më shumë se 200 të tjerë mbetën të lënduar dhe shkatërroi më shumë se 7 mijë ndërtesa.

Arkipelagu i Filipineve shtrihet në të ashtuquajturin ‘Unaza e Zjarrit, Paqësorit’, harku i gabimeve përreth Oqeanit Paqësor, ku ndodhin shumica e tërmeteve të botës./21Media