Mitchell: E rëndësishme të zgjidhet çështja e demarkacionit

Loading...

Mitchell: E rëndësishme të zgjidhet çështja e demarkacionit

Ndihmës sekretar i shtetit Amerikan për çështje Evropiane dhe Evroazitke, Wess Mitchell, gjatë vizitës në Kosovës është takuar me presidentin Hashim Thaçi dhe me kryeministrin, Ramush Haradinak.

Mitchell tha se duhet të ratifikohet demarkacioni me Malin e Zi si kusht në procesin e liberalizimit të vizave.

Ndërsa, sa i përket FSK-së tha se SHBA-ja vazhdon ta mbështes formimin e ushtrisë së Kosovës. Ndërsa presidenti Hashim Thaçi ndër të tjera tha se nuk lejon ndarje e as shkëmbim territoresh me Serbinë./21Media