Duhet të keni kujdes kur të ndërroni baterinë e telefonit

Duhet të keni kujdes kur të ndërroni baterinë e telefonit

Një grua në Kinë pësoi incident pasi bateria e telefonit të saj papritur shpërtheu vetëm disa centimetra larg saj.

Pamjet e tronditëse tregojnë se ajo bërtiste pasi pajisja u shpërthye në mori flakë brenda veturës së saj e cila ishte në lëvizje.

Ajo pretendon se telefoni ishte një iPhone 6 dhe kishte pasur një bateri jozyrtare të instaluar.

Shpërthime të ngjashme të smartfonëve në të kaluarën shpesh janë shkaktuar nga kabllot e palës së tretë, riparimet e paautorizuara ose dëmtimet e jashtme, transmeton rtv21.tv.

Incidenti ndodhi të mërkurën e kaluar në mëngjes. Duke folur në faqen kineze të virusit Pear Video, burri i gruas, Jiang, pohoi se gruaja e tij nuk po e përdorte telefonin kur ai shpërtheu. Ai gjithashtu tha se ai dhe gruaja e tij ishin të vetëdijshëm se telefoni nuk kishte një bateri origjinale të Apple.

Ata nuk u plagosën në këtë incident të frikshëm.

Një zëdhënës nga kompania ku ishte ndërruar bateria e telefonit që kishte i tha MailOnline se kompania po merrej me këtë çështje përmes Shoqatës së Konsumatorëve të Shangait dhe ishte në kontakt me palën e dëmtuar.

Kompania nuk shpjegoi pse bateria kishte shpërthyer./21Media