Trump pret Erdogan të mërkurën në Shtëpinë e Bardhë

Trump pret Erdogan të mërkurën në Shtëpinë e Bardhë

Në hapjen e Kullave Trump në vitin 2012 në Stamboll, mogulli i pasurive të patundshme Donald lavdëroi Tayip Erdogan, duke i thënë një publiku kryesisht turk se udhëheqësi i tyre, kryeministri në atë kohë, ishte “shumë i respektuar” në të gjithë botën.

“Ai është një njeri i mirë. Ai thjesht po ju përfaqëson shumë mirë, ” patë thënë Trump në ceremoni.

Që kur u bë president i SHBA, Trump ka komplimentuar hapur Erdogan dhe stilin e tij të pushtetit luftarak, duke e quajtur atë “një mik”. Një dashuri e tillë nga Trump për presidentin turk, i cili do të takohet me të në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën, është parë nga shumë si arsyeja e vetme pse marrëdhëniet midis Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara nuk janë shembur plotësisht.

“Të dy liderët kanë një prirje ndaj njëri-tjetrit si presidentë të fortë,” tha Soner Cagaptay, drejtor i Programit të Kërkimeve Turke në Institutin Uashington për Politikën e Lindjes së Afërt, ndërsa paralajmëroi armiqësinë e thellë brenda burokracive të dy aleatëve të NATO-s, shkruan reuters, përcjell portali rtv21.tv

“Pjesa Erdogan-Trump e marrëdhënies SHBA-Turqi është me të vërtetë i vetmi përbërës e që po funksionon aktualisht”,  tha Cagaptay.

Uashingtoni dhe Ankaraja goditën një pikë të re krize muajin e kaluar mbi Sirinë, pasi Erdogan filloi një inkursion ndërkufitar kundër aleatëve kurdë të Amerikës dhe rriti praninë e SHBA atje.

Muaj më parë, Shtetet e Bashkuara ishin të afërta me blerjen e sistemeve ruse të mbrojtjes raketore nga Turqia.

Turqia zvogëloi kërcënimet e sanksioneve të SHBA dhe filloi të marrë dorëzimet e saj të para S-400 në korrik. Si përgjigje, Uashingtoni hoqi Turqinë nga programi aeroplan luftarak F-35, në të cilin Ankaraja ishte një prodhues dhe blerës. Por deri më tani, nuk ka vendosur asnjë sanksion.

Ky veprim zemëroi Kongresin e SHBA, zemërimi i të cilit drejt Turqisë u thellua pas ofenzivës së Ankarasë në Siri për të dëbuar milicinë kurde, partnerin kryesor të Uashingtonit në luftën kundër Shtetit Islamik.

Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA muajin e kaluar miratoi një paketë sanksionesh për të ndëshkuar Turqinë për operacionin e saj në Siri ndërsa anëtarët kryesorë të Senatit, përfshirë aleatin e Trump Lindsey Graham, janë zotuar ta përparojnë atë nëse Ankaraja rrezikon kurdët.

Dhoma ka votuar gjithashtu në favor të një rezolute jo detyruese duke njohur si gjenocid vdekjen e 1.5 milionë armenëve 100 vjet më parë, për herë të parë, duke zemëruar Ankaranë. Disa ligjvënës të hënën i kërkuan Trumpit në një letër për të hequr dorë nga ftesa për Erdogan.

Erdogan ka arritur të shmangë sanksionet deri më tani, por të Dielën, këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë Robert O’Brien tha që kërcënimi ishte i vërtetë. “Nëse Turqia nuk shpëton nga S-400, dua të them që do të ketë sanksione. … Turqia do të ndiejë ndikimin e këtyre sanksioneve”, i tha ai CBS News.

Çështjet që shqetësojnë aleatët e NATO-s shtrihen përtej Sirisë dhe Rusisë. Ndërsa Uashingtoni ka qëndruar në heshtje përballë një Erdogan gjithnjë e më autoritar, ai dëshiron që Ankaraja të heqë akuzat kundër punonjësve të konsullatës amerikane të ndjekur penalisht në Turqi.

Për Ankaranë, kërkesa e saj e gjatë për ekstradim për klerikun islam me qendër amerikane Fethullah Gulen, i cili fajëson për orkestrimin e grushtit të dështuar të vitit 2016, dhe akuzat e SHBA-së në Halkbank në pronësi të shtetit të Turqisë për goditjen e sanksioneve në Iran janë gjithashtu polemikë.

Për të mërkurën, qëllimet kryesore të administratës Trump janë që Erdogan të heqë planet për të përdorur S-400 dhe të pajtohet për një armëpushim të përhershëm në Siri, tha një zyrtar i lartë i administratës. “Ne duam ta mbyllim atë,” tha zyrtari, duke iu referuar të dy çështjeve.

Nëse Turqia pajtohet, Uashingtoni përfundimisht mund të lejojë që Ankaraja të kthehet në programin e avionëve luftarakë F-35 dhe të ofrojë për të nënshkruar një marrëveshje tregtare 100 miliardë dollarë, thanë dy zyrtarë të SHBA.

“Diqka sikur Turqia të marrë një hap prapa nga blerja e saj e S-400 nuk është në rendin e ditës,” tha një zyrtar i lartë turk.

Që nga njoftimi i tij dhjetorin e kaluar për të tërhequr të gjitha trupat nga Siria, Trump ka zbutur planet dhe ka pranuar të mbajë një forcë të mbetur në pjesën verilindore të vendit. Si pjesë e këtij plani, Uashingtoni dëshiron të vazhdojë të punojë me luftëtarët SDF në rajon për të ushtruar presion ndaj Shtetit Islamik, një veprim që Ankaraja nuk i pëlqen.

Megjithë mosmarrëveshjet, Ankaraja mbetet shpresë, duke përmendur një bisedë të ngrohtë mes dy liderëve javën e kaluar. “Me mbështetjen personale të Trump, besoj se vizita do të kontribuojë në tejkalimin e problemeve. Thirrja telefonike dha indikacione serioze për këtë”, tha zyrtari./21Media