Këto janë serialet turke më të eksportuara nëpër botë

Këto janë serialet turke më të eksportuara nëpër botë

Ministria e Kulturës dhe turizmit njofton se në dhjetë vitet e fundit, industria e filmit është renditur e dyta me fitmpruërse në Turqi.

Këto fitime vijnë për shkak të shfaqjes së serialeve në vende të ndryshe të botës, si në SHBA, Rusi, Lindje e Mesme, Gadishullin Ballkanin, Amerikë Latine e të tjera, shkruan rtv21.tv

Sipas mediave turke, vitin e kaluar Turqia ka fituar 300 milionë euro nga industria e filmit, kjo për shkak të shitjes së të drejtave televizive.

Seritë më të eksportuara në botë janë:  “Ezel”, “Kara Sevda”, “Fatmaguun Suçu Ne” e të tjerë.Këto telenovela janë transmetuar edhe në RTV 21, dhe kanë arritur shikueshmëri të lartë.

Kujtojmë se në edicionin e fundit të “Emmy Awards”, seriali “Kara Sevda”, mori çmimin si telenovela më e mirë, duke u bërë kështu prodhimi i parë turk që merr çmim  në kët festival../21Media