Aeroplani kishte probleme

Aeroplani kishte probleme

Ky është momenti i tmerrshëm kur krahët e një avioni të qeverisë gjermane e kanë hequr pistën gjatë një uljeje të egër emergjente në Berlin.

Forcat ajrore gjermane, që operojnë thanë se të dy krahët goditën tokën ndërsa u ulë në aeroportin “Schoenefeld” pasi u kthye prapa për shkak të një mosfunksionimi të martën në mëngjes, transmeton rtv21.tv.

Fluturimet ishin të bazuara dhe aeroplanët që vinin u ulën në “Schoenefeld” për më shumë se dy orë pas uljes së “Bombardier Global 5000”.

Ai ishte në një listë të aksidenteve të turpshme për flotën ushtarake, duke përfshirë edhe fluturimin e Angela Merkel që u kthye në bazën pasi u nis për në G20 në Argjentinë nëntorin e kaluar.

Forca ajrore konfirmoi se ekuipazhi po kalonte kontrolle mjekësore dhe shkaku i incidentit është duke u shqyrtuar.

Ministri i Mbrojtjes, Ursula von der Leyen tha se ekuipazhi arriti të “marrë aeroplanin në terren në rrethana shumë të vështira dhe të parandalojë gjëra më të këqija”, raportoi agjencia e lajmeve dpa.

Aeroplani kishte qenë në “Schoenefeld” për mirëmbajtje dhe u kthye në bazën e tij në Koln.

Operacionet e fluturimit rifilluan rreth mesditës edhe pse aeroporti paralajmëroi se mund të ketë vonesa.

“Schoenefeld” është një nga dy aeroportet e epokës së Luftës së Ftohtë që shërbejnë në kryeqytetin gjerman.

Flota e qeverisë gjermane prej 14 aeroplanëve është bërë gjithnjë e më famëkeq për keqfunksionime të shpeshta, me një seri problemesh të profilit të lartë në muajt e fundit.

Në nëntor, kancelarja Merkel mbërriti vonë në G20 të takimeve në Argjentinë pas një problemi me “Airbus A340” që e detyroi avionin të kthehej.

Merkel pastaj mori një fluturim komercial. Çështje të tjera të kohëve të fundit e kanë lënë ministrin e jashtëm të bllokuar në Mali gjatë natës dhe presidenti për disa orë në Etiopi.

Raportohet se Qeveria gjermane po blen tre aeroplanë të rinj të gjatë./21Media