Ankohen për evakuuim të ngadaltë

Ankohen për evakuuim të ngadaltë

Qindra të mbijetuar nga uragani Dorian kanë ikur nga Bahamas ndërsa mijëra të tjerë presin me padurim evakuimin nga ishujt e shkatërruar.

Uragani u përhap nëpër ishuj në fillim të kësaj jave, duke lënë një gjurmë shkatërrimi dhe në prag të një krize humanitare.

Numri zyrtar i personave të vdekur u rrit në 43 të premten, por pritet të rritet më tej, u thanë zyrtarët mediave lokale, përcjell rtv21.tv

Të premten, turmat e dëshpëruara janë në portet në Great Abaco dhe Grand Bahama, dy nga ishujt me goditjen më të dobët.

Të mbijetuarit që mbanin ato pak sende që kishin, u ankuan për “kaotikë” dhe evakuime të ngadalta.

Ndërsa Gee Rolle, 44 vjeç, duke pritur një varkë private me gruan e tij, kritikoi qeverinë, duke i thënë Associated Press “vetëm kafshët mund të jetojnë këtu“.

Kryeministri i Bahamas,  Hubert Minnis, duke folur para të mbijetuarve në portin në Abaco, bëri thirrje për qetësi dhe premtoi më shumë transport falas.

Më vonë të premten, Minnis konfirmoi se numri i vdekjeve ishte rritur në 43, nga 30. Në një deklaratë ai tha: “Humbja e jetëve që po përjetojmë është katastrofike dhe shkatërruese”.

Tani një uragan i një kategorie të njëjtë me Dorian aktualisht po shkon përgjatë bregdetit Atlantik të Amerikës së Veriut, drejt provincës kanadeze të Nova Skocisë./21Media