Ushqime që përdoren nga të gjithë

Ushqime që përdoren nga të gjithë

Ekzistojnë disa ushqime që dikur konsiderohen si “kënaqësi fajtore”, të cilat kanë përfitime shëndetësore por gjithmonë keni menduar se ato janë të dëmshme për shëndetin.

Studimet tregojnë se mishrat e përpunuar dhe të kuq (derri, viçi dhe qengji) janë jashtë menyve për të qenë të shëndetshëm sepse janë të mbushur me yndyrë të ngopur që ka lidhje me sëmundjet e zemrës. Më keq, shumica e burgerëve, salciceve ruhen duke përdorur sasi kripe (të këqija për presionin e gjakut) dhe kimikate të tjera të padëshirueshme, transmeton rtv21.tv.

Por këto dy lloje të prushutave mund t’i hani pa menduar dy herë: Jamon Iberico de bellota nga Spanja dhe prosciutto di Parma italiane. Të dyja përmbajnë disa yndyrna të shëndetshme që i bëjnë ata të denjë për një trajtim.

Edhe birra gjithmonë është menduar si e dëmshme për shëndetin. Por hulumtimi i ri tregon se “bioaktivët” mund të jenë të pranishëm në birra.

Birra thuhet se ka efekte antikancerogjene. Ato gjithashtu mund të vonojnë rritjen e qelizave yndyrore, plus ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut tuaj të vdekjes nga sëmundjet e zemrës.

Edhe birra jo alkoolike përmban përbërës të treguar për stimulimin e qelizave burimore që janë të mira për shërimin dhe shëndetin e zemrës.

Një studim gjerman ka sugjeruar që birra mund të ndihmojë në parandalimin e çmendurisë – dy birra në ditë duke siguruar një rrezik të zvogëluar 87 përqind të diagnostikimit me Alzheimerin ( sëmundje e harresës).

Çokolltat përbëhen kryesisht nga sheqeri dhe qumështi, por çokollata shumë e errët përmban më shumë kakao solide që kanë komponime të gjetura që ulin rrezikun tuaj nga sëmundjet e zemrës dhe diabeti tip 2, mbrojnë ADN-në tuaj dhe përmirësojnë bakteret e zorrëve.

Këto komponime gjithashtu kalojnë qelizat në sistemin tuaj imunitar nga një pro-inflamator (shkaktues i sëmundjes) në një statikë anti-inflamatore (infuzionuese të shëndetit).

Këto ushqim të cilat i keni menduar si të dëmshme , shkenca tani po thotë se ato kanë disa dobi befasuse në shëndetin e njeriut./21Media