Carlo Benetton, më i vogli i familjes që krijoi ‘United Colours of Benetton’ vdesë në moshën 74 vjeçare

Loading...

Carlo Benetton, më i vogli i familjes që krijoi ‘United Colours of Benetton’ vdesë në moshën 74 vjeçare

Benetton, babai i katër fëmijëve vdes në shtëpin e tij në Treviso në Italinë veriore.

Me vëllezërit Luciano, Gilberto dhe me motrën Giuliana, Carlo Benetton krijoi ‘United Colors of Benetton’ në vitin 1965 në Ponzano të Venetos.Image result for carlo benetton

Xhemperët e tyre prej leshi me ngjyra të ndryshme shumë shpejt tërhoqën vëmendjen e publikut. Kompania filloi të forcohej çdo herë e më shumë sidomos prej viteve 1982 deri në 2000.

Por viteve të fundit shitjet po shkojnë duke u ulur. Në një intervistë në nëntor të vitit të kaluar 83 vjeçari Luciano Benetton kishte thënë që pasi ka parë humbjet e mëdha do të dalë nga pensioni dhe do të rimarrë frenat e kompanisë./21Media