Ajo ka vdekur në moshën 85 vjeçare

Ajo ka vdekur në moshën 85 vjeçare

Këngëtarja e operës, Montserrat Caballé dueti i së cilës së bashku me Freddie Mercury u bë himn i Lojërave Olimpike më 1992 në Barcelonë, ka vdekur në moshën 85 vjeçare.

Ajo ka pasur probleme shëndetësore qe disa kohë dhe ishte shtrirë në spitalin e Barcelonës muajin e kaluar, duke u bazuar në agjencinë e lajmeve Efe.

Karriera e saj zgjati 50 vjet, shkruan rtv21.tv

Kënga “Barcelona” u publikua për herë të parë në vitin 1987 dhe më vonë u bë një himn për Olimpiadën e qytetit të vitit 1992, viti pas vdekjes së Merkurit. Caballé këndoi në ceremoninë e hapjes me Domingo dhe José Carreras.

Bukuri dhe dramë

Montserrat Caballé ka lindur në Barcelonë, dhe në moshën nëntë vjeç u pranua për trajnim në kolegjin e muzikës “Conservatori Superior de Música del Liceu”.

Ajo u diplomua në vitin 1953 dhe shkoi në Itali, ku këndoi disa role të vogla.

Karriera e saj përparoi shpejt pas një paraqitje të suksesshme si Mimi në La Bohème në Operën Shtetërore të Zvicrës në Basel. Në vitin 1965 ajo bëri një debutim triumfues në Shtetet e Bashkuara, duke marrë rolin e titullarit të Lucrezia Borgia Donizetti në Carnegie Hall.

Performanca e saj solli lavdi të përhapur për bukurinë e zërit të saj dhe interpretimin e saj dramatik, dhe e themeloi atë si një yll ndërkombëtar./21Media