Ndërron jetë legjenda Walter Becker

Ndërron jetë legjenda Walter Becker

Walter Becker, bashkë-themelues dhe kitarist i grupit amerikan ‘Steely Dan’, ka vdekur në moshën 67-vjeçare. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi në faqen e tij të internetit, derisa shkaqet rreth vdekjes së tij nuk janë bërë të ditura.

Becker anuloi koncertet e grupit në korrik për t’u rimëkëmbur nga një gjendje e papërcaktuar, tha në atë kohë shoku i grupit Donald Fagen.

Grupi i xhazit ka shitur më shumë se 40 milionë albume dhe u fut në “Hall of Fame” për Rock and Roll në vitin 2001.

“Walter është rikuperuar dhe shpresojmë se ai do të jetë mirë shumë shpejt”, tha Fagen për revistën Billboard në fillim të këtij muaji.

“Ai ishte cinik në lidhje me natyrën njerëzore, duke përfshirë edhe veten e tij, dhe histerikisht argëtues”, tha ai.

“Kam ndërmend të vazhdoj muzikën që kemi krijuar së bashku për sa kohë që mundem me grupin Steely Dan”, kishte shtuar Fagen.

Becker dhe Fagen filluan të punonin së bashku në muzikë si studentë në New York.