Mubarak ishte nën kujdesin intensiv

Mubarak ishte nën kujdesin intensiv

Ish-presidenti egjiptian, Hosni Mubarak ka vdekur në Kajro në moshën 91 vjeçare.

Mubarak kaloi tre dekada në detyrë para se një kryengritje popullore të përfshinte Egjiptin, transmeton 21Media.

Ai u shpall fajtor për bashkëpunim në vrasjen e protestuesve gjatë revolucionit. Megjithatë ajo bindje u rrëzua dhe ai u la i lirë në mars të vitit 2017.

Vdekja e tij u konfirmua nga mediat e shtetit egjiptian të martën. Më herët gjatë ditës, faqja e internetit Al-Watan raportoi se ai vdiq në një spital ushtarak në Kajro.

Mubarak iu nënshtrua një operacioni në fund të janarit. Djali i tij Alaa tha të shtunën se Mubarak mbeti në kujdes intensiv./21Media