Vuçiq në Washington për herë të parë si president

Vuçiq në Washington për herë të parë si president

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ndodhet në Washington për vizitën e parë zyrtare prej se ka marrë detyrën e të parit të shtetit, në fund të muajit maj.

Shërbimi i Ballkanit i REL bën të ditur se Vuçiq do të takojë nënpresidentin amerikan, Mike Pence, dhe zyrtarë të tjerë.

Në prag të shkuarjes së Vuçiqit në SHBA, Dhoma e Përfaqësuesve atje ka miratuar një rezolutë, e cila i kërkon Pentagonit raporte për bashkëpunimin ushtarak Rusi-Serbi.

Pos Rusisë, në mesin e temave që do të diskutohen në takimet e Vuçiqit pritet të jetë edhe sulmi mbi ambasadën amerikane në Beograd, katër ditë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, si dhe vrasja e vëllezërve Bytyçi, shtetas amerikanë, me prejardhje nga Kosova.