Futbollistët e Arsenalit fituan Kupën e Anglisë në Angli, pasi në finale mposhtën Chelsea me rezultat 2: 1.

Skuadra e Mikel Arteta arriti në trofe pas një kthese dhe golave nga Pierre Emerick Aubameyang.

“Të kaltrit” nisën lojën më mirë dhe kaluan në epërsi në minutën e pestë, kur pas pasimi të Olivier Giroud, goli u shënua nga Kristian Pulianiq.

Sidoqoftë, Arsenali arriti barazimin vetëm njëzet minuta më vonë.

Cesar Aspilikueta bëri një faull në zonën e tij të penalltisë, dhe pas shikimit të VAR-it, gjyqtari Anthony Taylor tregoi pikën e bardhë.

Aubameyang mori përgjegjësinë dhe kështu barazoi rezultatin në minutën 28.

Ky rezultat ishte në fuqi deri në minutën e 67, kur aktori kryesor ishte përsëri futbollisti nga Gaboni duke vendosur epilogun e takimit.

Arsenali është fituesi i ri i Kupës së FA dhe do të luajë në Ligën Evropa sezonin e ardhshëm.