Aston Villa është përforcuar me sulmuesin e divizionit të dytë të Brentford, Ollie Watkins, 24-vjeç, me të cilin kanë nënshkruar një kontratë pesëvjeçare.

Vlera e transferimit është 30 milionë euro, dhe me bonuse mund të arrijë në 37 milionë. Ky është një transferim rekord në historinë e Aston Villa. Deri më tani, ishte transferimi i sulmuesit brazilian Wesley, për të cilin ata paguan 25 milionë euro vitin e kaluar.

Watkins e filloi karrierën e tij në çerekfinalen Exeter City dhe për tri vjetët e fundit ka veshur fanellën e Brentford, për të cilën shënoi 26 gola sezonin e kaluar dhe klubi pothuajse hyri në Premier Ligë, por humbi nga Fulham në ndeshjen vendimtare.