Pas fitimit të titullit të klubit botëror në Doha, Bayern luajti kundër Arminia 3:3 në ndeshjen e fundit të raundit të 21-të të kampionatit gjerman pas kthimit të tyre në Gjermani.

Arminia udhëhoqi 2:0 dhe 3:1 dhe ishte një hap drejt fitores së tyre të parë në Munih pas 1979. Sidoqoftë, kampionët e botës dhe Evropës arritën të barazojnë në 3:3.

Ishte barazimi i parë për Arminia pas gjashtë humbjeve radhazi, dhe pika e parë në Munih pas 1985.

Në pjesën e parë, loja u zhvillua në borë të madhe që mbulonte barin, por në vazhdim të ndeshjes, kushtet për lojë ishin të shkëlqyera. Mysafirët kaluan në epërsi në minutën e 9-të me një gol të Michel Vlap, dhe në minutën e 37-të Amos Pieper shënoi për 2:0.

Arminia shënoi dy gola në dy raste, ndërsa Bayern dukej i pafuqishëm në pjesën e parë. Bavarezëve u mungonte ritmi dhe idetë dhe nuk arritën të kërcënojnë seriozisht Stefan Ortega Moreno.

Bayern zvogëloi në minutën e 48-të me një gol të Robert Lewandowski, por vetëm një minutë më vonë mysafirët bënë një kundërsulm të shpejtë që u shndërrua në gol nga Christian Gebauer.

Corentin Tolisso zvogëloi disavantazhin në 2:3 në minutën e 57-të, dhe Alphonso Davies barazoi 3:3 me një goditje të bukur në minutën e 69-të. Në fund të ndeshjes, nikoqiri mund të kishte fituar, por Arminia arriti të mbrojë.

Bayern kryeson tabelën me 49 pikë, pesë më shumë se Leipzig, ndërsa Eintracht është në vendin e tretë me 39 pikë.

Arminia është ende në zonën e rënies, duke mbajtur pozicionin e 16-të me 18 pikë, aq sa Hertha një pozitë më lart.