Presidenti i klubit të futbollit Napoli, Aurelio de Laurentis ka shprehur shqetësimin për udhëtimin e klubit të tij në Barcelona për ndeshjen e kthimit të Ligës së Kampionëve.

Ndeshja Barcelona – Napoli është caktuar për 8 gusht. Ndeshja e parë përfundoi 1:1, dhe fituesi do të përparojë në çerekfinale, e cila do të luhet në Lisbonë.

“Nëse ata vendosën të luanin në finale të Ligës së Kampionëve në Lisbonë, dhe Ligës Evropa në Gjermani, atëherë mendoj se mund ta luajmë këtë ndeshje në Portugali ose Gjermani”, tha De Laurentis.

“Nuk e kuptoj pse duhet të qëndrojë në një qytet ku situata është kritike,” shtoi ai.

Mediat raportuan më parë se Unioni Evropian i Futbollit (UEFA) kontaktoi autoritetet në Katalonja në lidhje me situatën me COVID-19. Drejtori i shëndetit publik të Katalonjës, Josep Argimon tha se zyrtarët rajonalë të shëndetit iu përgjigjën letrës së UEFA-s.

“Ne u përgjigjën se Barcelona është një vend i sigurt, asgjë më shumë. Kjo është një pyetje që UEFA po pyet të gjitha qytetet ku po luhen ndeshjet, kështu që unë jam i befasuar nga kjo zhurmë që është ngritur,” tha ai.

Stadiumet e Guimaraes dhe Porto në Portugali janë të gatshme të marrin përsipër organizimin e ndeshjes nëse është e nevojshme, por mediat spanjolle deklaruan se ndeshja pritet të luhet në Barcelonë.