Disa arsye pse duhet ta përfshini në dietën tuaj farat e lirit

Disa arsye pse duhet ta përfshini në dietën tuaj farat e lirit

Farat e lirit janë një antioksidues i shkëlqyeshëm që riparon imazhin hormonal, ul presionin e gjakut dhe kolesterolin, ka një efekt pozitiv në diabetin, lehtëson inflamacionin dhe dhimbjen që shoqërohet me artrit, osteoporozë dhe migrenë.

Ato janë një burim i pasur i tiaminës, riboflavinës, piridoksinës, acidit folik, acidit pantothenik dhe niacinës. Ato gjithashtu përmbajnë shumë minerale – magnez, mangan, fosfor, selen, hekur, kalcium dhe zink.

Liri është i pasur me acide yndyrore omega-3, kështu që mund të përfshihet në super ushqime.