Sot, drejtuesit e Bashkimit Evropian vazhduan samitin në Bruksel, i cili u zgjat për një ditë, pasi ata ende nuk kanë arritur një kompromis për buxhetin e Bashkimit dhe fondin për shërimin nga kriza e shkaktuar nga epidemia e virusit korona.

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se liderët mund të mos jenë në gjendje të arrijnë një marrëveshje edhe sot. Samiti dy-ditor ishte dashur të përfundonte dje.

Bisedimet maratonë për buxhetin e BE-së prej 1.85 trilionë euro dhe fondi për shërimin nga kriza më e rëndë në një periudhë të gjatë kohore kanë treguar mosmarrëveshje të thella midis anëtarëve të bllokut të 27 vendeve.

Merkel tha sot në mëngjes se “ajo ka shumë vullnet të mirë, por edhe shumë qëndrime”.

Dallimet ishin aq të mëdha sa rifillimi i bisedimeve u shty për disa orë sot, pasi grupe të vogla punuan për propozime të reja për një zgjidhje kompromisi.

Pandemia e virusit korona ka përballur BE-në me recesionin më të keq në historinë e tij. Sipas vlerësimit të fundit, ekonomia e BE-së do të ketë një rënie prej 8.3 për qind këtë vit. Sipas të dhënave zyrtare, rreth 135,000 qytetarë të BE-së kanë vdekur si rezultat i infeksionit të virusit korona deri më tani.

Komisioni Evropian ka propozuar një fond të rimëkëmbjes prej 750 miliardë eurosh, pjesërisht i bazuar në huamarrjen e përbashkët, nga i cili do të dërgoheshin fondet në formën e huave dhe granteve për vendet më në nevojë.

Fondi nuk është pjesë e një buxheti shtatëvjeçar, 1 trilion euro që liderët u përplasën për muaj me radhë para se epidemia të godiste Evropën.

Të gjitha vendet janë dakord se duhet të ndihmojnë, por vendet më të pasura në veri, të udhëhequra nga Holanda, duan kontrolle të rrepta në shpenzimin e parave, ndërsa anëtarët e goditur nga jugu, si Italia dhe Spanja, thonë se kushte të tilla duhet të mbahen në minimum.

Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron lanë negociatat e nxehta të mbrëmshme me krerët e të ashtuquajturave “shtete të rrepta”, përfshirë Holandën, Austrinë, Suedinë dhe Danimarkën.

Kryeministri holandez Mark Rutte tha sot në mëngjes se Merkel dhe Macron “u larguan me disponim të keq”.

Drejtuesit e katër vendeve “të guximshme” biseduan këtë mëngjes me nikoqirin e samitit, presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel, por doli që shanset për të arritur përparim të shpejtë nuk janë të mëdha.

Merkel dhe Macron nuk pranuan të zbutnin propozimet e tyre për ndihmë, ndërsa Rutte, kancelari austriak Sebastian Kurz dhe drejtuesit e Suedisë dhe Danimarkës mbetën me kërkesat e tyre.

Shumë e shohin Rutte si udhëheqësin e të katër vendeve. Edhe pse ai njihet prej kohësh si dikush që ndërton ura, këtë fundjavë qëndrimi i tij i vendosur në negociata interpretohet si një pengesë kryesore për një zgjidhje.

Rutte dhe aleatët e tij insistojnë që reformat e tregut të punës dhe të pensioneve të lidhen me alokimin e fondeve në mënyrë që BE të mund të monitorojë dhe pezullojë projektet nga fondi i rimëkëmbjes nëse është e nevojshme.

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte, tha me atë rast se “nuk mund të kërkojë (nga Roma) zbatimin e reformave konkrete”.

“Sapo të miratohet ndihma, secili vend do të paraqesë propozimet e tij,” tha Conte.

Kancelari austriak Kurz tha se beson se një marrëveshje është e mundur, por ai vlerësoi se ka një “rrugë të gjatë” përpara. /kp