“El Clasico” i parë i këtij edicioni garues 2020/21, i zhvilluar të shtunën në stadiumin “Camp Nou” i takoi Real Madridit, i cili fitoi me rezultat 1-3, me golat e realizuar nga Valverde, Ramos dhe Luca Modric.

Më këtë fitore, “Los Blancos” pozicionohen në vendin e parë me 13 pikë të mbledhura.

Në këtë ndeshje, ishte Lionel Messi ai i cili nuk ia doli të tregojë veten dhe në fund u vlerësua me notën e ulët 6.6, kurse lojtari i ndeshjes u zgjodh Sergio Ramos duke u vlerësuar me notën 8.4.